Länsi-Savo uutisoi: Mikkelissä avautuu elokuussa uusi, liikuntapainotteinen lasten päivähoitopaikka – Kieppi on kolmas Pilke-päiväkoti Mikkelissä
Pilke mediassa
Länsi-Savo uutisoi 13.4.2023: Nuijamiestenkadulla Mikkelissä sijaitseva uusi päiväkoti avautuu elokuussa 2023. Kolmas Pilkkeen päiväkoti on saanut nimekseen Kieppi. Nimikin kertoo päiväkodin toiminnan olevan liikuntapainotteista.
Yrityksen tiedotteessa kerrotaan liikuntapainotteisuuden toteutuvan lasten arjessa muun muassa retkeilynä, päivittäisinä pihaleikkeinä, viikoittaisina liikunnallisina musiikkihetkinä ja ohjattuina liikuntatuokioina.
Toiminnan käynnistyessä 58-paikkaiseen Kieppiin otetaan hoidettavaksi 0–5-vuotiaita lapsia. On mahdollista, että syksyllä 2024 toiminta laajenee esiopetukseen, uutisoi Länsi-Savo
Uusimmat artikkelimme
Viisivuotiaiden esiopetus eli viskari – mitä ja miksi?
Blogit
Onko lapsesi päiväkodissa viskari-ryhmä? Mietitkö, mikä on viskari ja miksi viisivuotiaille on omaa, erillistä esiopetusta? Tai mitä lapsi hyötyy viskarista?
Lue lisää
Vasu eli varhaiskasvatuskeskustelu päiväkodissa, millainen se on?
Blogit
Vasu-keskustelu edessä? Mietitkö millainen päiväkodin vasu-keskustelu on ja miksi niitä käydään? Lue artikkelistamme, mitä vasu-keskustelussa tapahtuu ja miten siihen kannattaa valmistautua.
Lue lisää
Lahden Kytölään aukeaa uusi perhekahvila kotona oleville vanhemmille
Pilke tiedottaa
Mukavia aamupäiviä kahvittelun ja lasten leikkien merkeissä paikallisille perheille Pilke tiedepäiväkoti Otavan tiloihin aukeaa perhekahvila tiistaina 4.2.2025. Perhekahvila on avoinna...
Lue lisää