Etsi päiväkoti Lähetä viesti Sovi tutustuminen Tee hakemus

Pilkkeen päiväkodeissa syödään jatkossa Feelian valmistamaa ruokaa

Pilke tiedottaa
Lukuaika: 2 min
04.10.2023

Pilke päiväkodit ja suomalainen ruokapalveluyritys Feelia Oy ovat sopineet yhteistyöstä lounasruoan ja välipalojen toimituksessa. Yhteistyö on jo alkanut Varsinais-Suomen alueella elokuussa ja jatkuu eri puolilla Suomea syksyn aikana. Tavoitteena on, että vuoden 2024 alusta mukana toimituksissa ovat lähes kaikki Pilkkeen päiväkodit. 

Tällä muutoksella Pilke haluaa parantaa päiväkodeissa tarjottavan ruoan laatua, pienentää hiilijalanjälkeä, vähentää hävikkiä ja säästää siten kustannuksissa. 

Feelian Pilkkeelle tuottama ruoka on kotimaista. Feelia ostaa suurimman osan raaka-aineistaan suoraan suomalaisilta viljelijöiltä ja tuottajilta, ja näin ruoka on mahdollisimman tuoretta ja sen raaka-aineiden jäljitettävyys on hyvä. 

Pilkkeen päiväkodeissa on aiemmin käytetty päivittäin toimitettua lämmintä valmisruokaa. Jatkossa ruoka tuodaan päiväkoteihin viikoittain kylmänä ja päiväkotihuoltajat lämmittävät sen tarjoiltavaksi. 

– Viikkotoimituksiin siirtyminen pienentää hiilijalanjälkeämme kuljetusten osalta, ja lisäksi kylmänä meille tulevaa ruokaa voidaan lämmittää vain paikalla olevien lasten mukainen tarvittava määrä, minkä toivomme vähentävän ruokahävikkiä noin 20–30 prosenttia, sanoo Pilkkeen hankinnoista vastaava johtaja Maarit Lunkka. 

Lunkan mukaan Feelian ruoka on läpäissyt myös tärkeimmän kriteerin: lapsilta on tullut paljon positiivista palautetta siitä, että ruoka on hyvää ja maistuvaa. 

Erityisruokavaliot ja allergiat huomioidaan päiväkotiemme ruoan valmistuksessa ja ruokailuissa edelleen entiseen tapaan. 

Lisätietoa: hankintajohtaja Maarit Lunkka, Pilke päiväkodit Oy,
maarit.lunkka@pilkepaivakodit.fi
tai puh. 040 0603 442

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

Uusimmat artikkelimme

Kehittyminen ja työssä oppiminen on tärkeä osa varhaiskasvatuksen ammattilaistemme työtä
Artikkelit
Pilke-Akatemia mahdollistaa ammattilaisillemme jatkuvan osaamisen kehittymisen työn ohessa. Lue esimerkki lähiesihenkilötyöhön kouluttautumisesta.
Lue lisää
Huomenta Suomi:  Vanhempien toiveet ja päiväkotien arki
Pilke mediassa
MTV Huomenta Suomi käsitteli varhaiskasvatuksen merkitystä perheille ja sitä, mitä vanhemmat toivovat päiväkodilta. Haastattelussa Pilke Päiväkotien laatujohtaja Mirka Laaksonen kertoo, että laadukkaan varhaiskasvatuksen ytimessä ovat turvallinen arki, avoin vuorovaikutus ja luottamuksen rakentaminen kodin ja päiväkodin välille.
Lue lisää
Pilke päiväkodit mukana Kalevan kisoissa Jyväskylässä 24.–26.7.2026
Pilke tiedottaa
Tervetuloa Pilkkeen pisteelle Harjun stadionin kisatorille: Kisafiilistä, kivaa tekemistä ja kisatauon paikka lapsille.
Lue lisää