Etsi päiväkoti Lähetä viesti Sovi tutustuminen Tee hakemus

Pirkkalainen: Luontopäiväkoti Haikaran ohi ei voi kulkea joulun alla hymyilemättä

Pilke mediassa
Lukuaika: 1 min
05.12.2025

Pirkkalainen -lehti kirjoittaa Pilke luontopäiväkoti Haikaran jouluwow-projektista. Päiväkodin piha ja ikkunat on koristeltu tunnelmalliseksi joulumaailmaksi, jonka valot ja joulukoristelu herättää ihastusta ohikulkijoissa.


Jättikokoinen lumiukko vilkuttamassa rappusilla. Lumenhohtoinen joulumaisema ikkunassa. Jouluinen valaistus ja tunnelma pihalla. Joulupukki kiipeässä tikkaita pitkin…

Pirkkalan Pereellä (osoite: Pereensaarentie 2) sijaitsevan luontopäiväkoti Haikaran joulutunnelmaan voi käydä tutustumassa myös päiväkodin pihalla ilta-aikaan. Joulukuun aikana tulossa on myös nuotiopata, jossa lämmitetään glögiä.

”Jos vierailu täällä päiväkodilla kiinnostaa, niin glögille ovat tervetulleita esimerkiksi perhepäivähoitajat lapsineen, kerholaiset, ikäihmiset ja toki kaikki muutkin. Minuun voi olla yhteydessä, niin sovitaan aika,” päiväkodin johtaja Meeri Silén vinkkaa.

Lue koko juttu tästä (pirkkalainen.fi)

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

Uusimmat artikkelimme

Pilke kouluttaa: Pilke-Akatemiassa syvennytään tunnetaitoihin ja turvallisen arjen käytäntöihin
Artikkelit
Pilke-Akatemian koulutuksilla vahvistamme laatua, sujuvaa arkea ja yhteistä toimintakulttuuriamme. Lue syyskauden 2026 ajankohtaisista koulutuksistamme.
Lue lisää
Huomenta Suomi: Polttopallon nostalgiaa päiväkodissa
Pilke mediassa
MTV Huomenta Suomi vieraili keskiviikkona 23.9.2026 tutustumassa helsinkiläisessä Playschool Herttoniemessä pääsiäisvitsojen tekoon ja juttelemassa lasten kanssa pääsiäisen vietosta. Katso kiva video ja haastattelu!
Lue lisää
Mitä kannattaa ottaa huomioon päiväkodin valinnassa?
Artikkelit
Päiväkodin valinta on ensimmäisen suuri päätös lapsen varhaiskasvatukseen liittyen. Kokosimme kysymyksiä, jotka kannattaa esittää tutustumiskäynnillä päiväkotiin.
Lue lisää