location_searching Etsi päiväkoti mail Lähetä viesti cabin Sovi tutustuminen contract_edit Tee hakemus

Kokeilemme päiväkotiruoan maistelupakettia

Pilke tiedottaa
eyeglasses
Lukuaika: 2 min
calendar_month
22.01.2026

Millaista ruokaa päiväkodissa syödään? Meidän oppimiskamu Sydän-Seppo kertoo, että maistelupaketista se selviää! Päätimme kokeilla uusille asiakasperheillemme mahdollisuutta tutustua päiväkotiruokaan kotona maistellen ennen päiväkodin aloitusta.

Ruokailu päiväkodissa on yksi useimmiten meiltä kysytyistä asioista ennen päiväkodin aloitusta.

Niinpä me Pilkkeellä päätimme tarjota uusille asiakasperheille mahdollisuuden tilata päiväkotiruoan maistelupaketin kotiin.

”Aluejohtajamme Johanna Raski-Pitkänen ideoi, voisiko uudet asiakasperheet saada ruokayhteistyökumppanimme Feelian päiväkotiruokia kotona maistettavaksi ennen päiväkodin aloitusta. Ja kun myös Feelia innostui asiasta, etenimme nopeasti ideasta toteutukseen. Nyt alkuun kokeilemme tätä tutustumispakettia Helsingin, Lahden ja Orimattilan päiväkodeissa”, kertoo Pilkkeen hankintajohtaja Maarit Lunkka.

Maistelupaketin ruoat ovat aitoa päiväkotiruokaamme – kotimaista, terveellistä, monipuolista ja ennen kaikkea lapsille suunniteltua ja maistuvaa ruokaa.

Kuvituskuva: Pilkkeen päiväkotiruoan maistelupaketti matkalla kotiovelle

”Päiväkotiruoassa pitää olla makua sopivasti ja suolaa tarpeeksi vähän. Pilkkeen päiväkotien ruokalista on sama koko Suomessa. Lounaalla tarjoillaan maukasta kotiruokaa, kuten kanapastaa, lohi- ja kahden kalan keittoa,  juuressosekeittoa, lihapullakastiketta ja perunamuusia. Aamu- ja välipaloina on mm. puuroja ja kiisseleitä, tuoretuotteita, kauden kasviksia, vihanneksia, hedelmiä ja marjoja.”

Toivomme, että paketti on myös kiva tapa yhdessä lapsen kanssa maistellen tutustua päiväkodin ruokaan jo etukäteen kotona, ja näin valmistautua pian alkavaan päiväkotiarkeen.

Hyvä tietää: Uudet asiakasperheemme Helsingissä, Lahdessa ja Orimattilassa voivat tilata päiväkotiruoan maistelupaketin veloituksetta kotiovelle toimitettuna suoraan yhteistyökumppaniltamme Feelialta. Lisätietoja ja ohjeet saa aina omasta tulevasta päiväkodista päiväkodin johtajalta.

Lue lisää:

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

Uusimmat artikkelimme

Pilke-Akatemiassa tutkitaan kasvun asennetta ja kanssasäätelyä - Jouni Veijalainen kouluttaa tunnetaitojen ammattilaisia
Artikkelit
Haastattelussa Tunnetaitojen ammattilainen –koulutuksemme kouluttaja Jouni Veijalainen. Lue miksi tunnetaidot ovat niin tärkeitä varhaiskasvatuksessa.
Lue lisää
Pilke kouluttaa: Tunnetaidot, johtaminen ja arjen sujuvuus Pilke-Akatemian teemoina keväällä
Artikkelit
Pilke-Akatemian koulutuksilla vahvistamme laatua, sujuvaa arkea ja yhteistä toimintakulttuuriamme. Lue kevään 2026 ajankohtaisista koulutuksistamme.
Lue lisää
Kokeilemme päiväkotiruoan maistelupakettia
Pilke tiedottaa
Millaista ruokaa päiväkodissa syödään? Meidän oppimiskamu Sydän-Seppo kertoo, että maistelupaketista se selviää! Päätimme kokeilla uusille asiakasperheillemme mahdollisuutta tutustua päiväkotiruokaan ennen päiväkodin aloitusta.
Lue lisää