location_searching Etsi päiväkoti mail Lähetä viesti cabin Sovi tutustuminen contract_edit Tee hakemus

Turkulaiselle päiväkoti Taikahatulle uusi omistaja

Pilke tiedottaa
eyeglasses
Lukuaika: 1 min
calendar_month
01.09.2023

Pilke päiväkodit on ostanut turkulaisen päiväkoti Taikahatun, joka sijaitsee osoitteessa Taoskuja 1, 20320 Turku. Yrityskauppa sinetöitiin 1.9.2023.    

Taikahatun päiväkoti on toiminut Länsikeskuksessa vuodesta 2014. Päiväkodissa on 60 paikkaa 0–6-vuotiaille lapsille ja päiväkodissa järjestetään myös esiopetusta. Yrityskaupan yhteydessä päiväkodin nimi muuttuu Pilke-päiväkoti Liljaksi.

Pilke päiväkodit on kasvava ja monipuolisesti lapsiperheitä palveleva yritys, jolla on 180 päiväkotia ympäri Suomen. Yrityskaupan myötä Pilkkeellä on Varsinais-Suomessa yhteensä 16 päiväkotia. 

”Olemme todella iloisia siitä, että Taikahatun omistaja valitsi meidät toiminnan jatkajiksi. Heidän luomansa varhaiskasvatustoiminta ja lämmin pedagogiikka on hieno lisä Pilkkeen jo monipuoliseen varhaiskasvatukseen Turussa. Toivotan lämpimästi Taikahatun henkilöstön ja perheet tervetulleeksi Pilkkeelle. On ilo päästä tutustumaan ja toimimaan yhdessä Taikahatun lasten, perheiden ja työntekijöiden kanssa.” kertoo Pilkkeen Varsinais-Suomen aluejohtaja Hannamari Kemppainen.

Lisätietoja:
Hannamari Kemppainen, aluejohtaja, Pilke päiväkodit 
p. 040 619 5153                                                 
hannamari.kemppainen@pilkepaivakodit.fi

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

Uusimmat artikkelimme

Pilkkeen päiväkotien laatua vahvistetaan laatukäynneillä
Artikkelit
Pilkkeen päiväkotien toiminnan laatua seurataan ja johdetaan aktiivisesti. Laatukäynnit päiväkodissa ovat yksi keinomme tarkastella yhdessä henkilöstön kanssa toimintaa, saada tukea ja ideoita laadun kehittämiseen.
Lue lisää
Leikki päiväkodissa - rakentelua, rooleja ja jahtaamista
Blogit
Päiväkoti-ikäisten lasten leikit vaihtelevat eri ikäisinä ja eri vaiheissa, mutta leikillä on aina tärkeä rooli lapsen kasvussa ja kehityksessä. Lue blogistamme, mitkä leikit kiehtovat päiväkoti-ikäisiä lapsia vuodesta toiseen!
Lue lisää
Nurmijärven uutiset: Päiväkoti Pilke Hehkun laajennusosa valmistumassa – katso kuvat
Pilke mediassa
Klaukkalassa sijaitseva päiväkoti Pilke Hehkun laajennusosan harjannostajaisia vietettiin toukokuun lopulla, uutisoi Nurmijärven uutiset 8.6.2025. Uudessa laajennusosassa on tilat viidelle lapsiryhmälle. Jatkossa...
Lue lisää