Etsi päiväkoti Lähetä viesti Sovi tutustuminen Tee hakemus

Musiikkipäiväkoti Onnimannin lapset mukana Sinfonia Lahden Hei, me sävelletään! -projektissa

Artikkelit
Lukuaika: 2 min
15.12.2025

Lahtelaisen musiikkipäiväkoti Onnimannin Sävel- ja Rytmi-ryhmät pääsivät syksyllä 2025 osallistumaan Sinfonia Lahden kuratoimaan Hei, me sävelletään! luovaan musiikkikasvatuksen projektiin. Lue päiväkodin kokemukset ja tunnelmat projektista.

Hei, me sävelletään! on Sinfonia Lahden järjestämää luovaa musiikkikasvatusta, jossa lapset säveltävät yhdessä orkesterin muusikoiden kanssa pienen teoksen. Sävellyksen aihe ja kantateos valitaan orkesterin kuluvan kauden ohjelmistosta, ja sitä työstetään muusikoiden ja lasten yhteisissä sävellystyöpajoissa. Mukana olevat koululais- ja päiväkotiryhmät esittävät Sibeliustalossa projektin päätöskonsertissa ensin omat sävellyksensä ja lopuksi orkesteri kantateoksen. Lähde: Sinfonia Lahti

Varhaiskasvatuksen opettaja Petriina Auramo kertoo Hei, me sävelletään! -projektin olleen upea kokemus sekä lapsille että aikuisille. Sinfonia Lahden kaksi muusikkoa piti lapsille päiväkodissa projektin aikana viisi työpajaa.

”Lasten intoa oli todella ihana seurata! Vaikka projektin työpajat, eli päiväkodin kielellä opetustuokiot, olivat kohtuullisen pitkiä, jaksoivat lapset keskittyä hienosti.

Lapset saivat itse keksiä tarinan, johon luotiin äänimaailma. Pohdimme yhdessä lasten kanssa, miltä tarinan tilanteissa äänet voisivat kuulostaa, ja joita sitten kokeiltiin ja lisättiin tarinaan.

Lapsia inspiroi erityisesti se, että he saivat itse keksiä tarinan ja määritellä, mitä soittimia käytetetään. Meillä oli  käytössä ksylofoni, kehärumpu ja rytmimunat. Lisäksi esityksessä toinen muusikoista soitti myös selloa lasten määrittelemillä soinnuilla.

Lapset saivat upeita onnistumisen kokemuksia ideoidessaan musiikkia. Oli myös hienoa nähdä miten musiikin ammattilaiset osaavat luoda musiikkia lähes mistä vaan.

Lämmin kiitos upeasta yhteistyöstä, luovuudesta, rohkaisevasta tuesta, ja siitä, että musiikin tekeminen sai kasvaa aidosti yhdessä. Saimme kokea unohtumattomia hetkiä.”

Musiikkipäiväkoti Onnimannin Sävel- ja Rytmi-ryhmien lapset esittivät projektin päätöskonsertissa 25.11.2025 Lahden Sibeliustalolla oman sävellyksensä yhdessä muusikoiden kanssa. Konsertissa kuultiin myös kantateoksen, Musorgskin Näyttelykuvia, osia Sibelius Lahti -orkesterin esittämänä kapellimestari Tabita Berglundin johdolla.

Onnimannin päiväkodin lapset ja aikuiset lähettävät ison halauksen ja kiitoksen kaikille Sinfonia Lahden muusikko-ohjaajille: Lotta Svartström, Katariina Ruokonen, Ilkka Uurtimo, Niklas Hagmark, Harri Lidsle ja Casper Lidsle.

Lue lisää:

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

Uusimmat artikkelimme

Pilke päiväkodit ja Norlandia ovat sopineet 11 päiväkodin liiketoimintasiirrosta
Pilke tiedottaa
Pilke päiväkodit ja Norlandia Päiväkodit ovat sopineet järjestelystä, jossa 11 Pilkkeen päiväkotia siirtyy Norlandialle 1.5.2026 alkaen.
Lue lisää
Pilkkeen tutortoiminta auttaa päiväkodin johtajan alkuun uudessa työssä
Artikkelit
Pilkkeellä jokainen uusi päiväkodin johtaja saa tuekseen tutorin, jonka tarkoituksena on helpottaa uusiin vastuisiin tutustumista.
Lue lisää
Warkauden lehti: Ammattiopistossa Varkaudessa kävi ehkä kaikkien aikojen nuorimpia vieraita
Pilke mediassa
Warkauden lehden jutussa päästään mukaan luontopäiväkoti Nappulan lasten kanssa tutustumaan päiväkodin pihalle rakentuvaan upeaan kotaan.
Lue lisää