Yle uutisoi: Suurin osa Suomesta on saanut lumipeitteen – näin lapset ottivat ilon irti lumesta
Pilke mediassa
Päiväkoti Kuperkeikan pihalla Kouvolassa kuului keskiviikkona riemunkiljahduksia, kun lapset pääsivät telmimään lumessa, uutisoi Yle 30.11.
Lumentulo yllätti kouvolalaisen Kuperkeikan päiväkodin väen, sillä pulkkia ja lasten lumikolia ei ollut vielä ehditty kaivaa varastosta esiin aamun ulkoiluun mennessä. Lapset osasivat kuitenkin ottaa ilon irti lumesta ilman talvilelujakin.
2-vuotias Mimosa Rauhala sekä 4-vuotiaat Kalle Rauhala ja Rosa Demir olivat yksimielisiä siitä, että lumi on talven paras juttu. He kertoivat haaveilevansa mäenlaskusta. Sitä ennen he suostuivat kuitenkin näyttämään, miten lumienkeli tehdään, uutisoi Yle.
Lue lisää Pilke Kuperkeikasta täältä!
Uusimmat artikkelimme
Pilke päiväkodit mukana Kalevan kisoissa Jyväskylässä 24.–26.7.2026
Pilke tiedottaa
Tervetuloa Pilkkeen pisteelle Harjun stadionin kisatorille: Kisafiilistä, kivaa tekemistä ja kisatauon paikka lapsille.
Lue lisää
Anu-Elina Hintsa on Pilke päiväkotien uusi toimitusjohtaja
Pilke tiedottaa
Pilke päiväkodit saa uuden toimitusjohtajan. Tehtävään on nimitetty KTM, VTM Anu-Elina Hintsa, joka siirtyy Pilkkeelle energiayhtiö Helenistä. Hintsa ottaa vastuun Pilkkeen toiminnan luotsaamisesta ja seuraavasta kehitysvaiheesta 13.8.2026 alkaen.
Lue lisää
Suosikkileikit pitävät pintansa päiväkodeissa
Artikkelit
Lasten suosikkileikit päiväkodeissa ovat pysyneet yllättävän samoina sukupolvesta toiseen, mutta kaikille ne eivät ole pelkkää nostalgiaa. Kysyimme 400 päiväkoti-ikäisten lasten vanhemmilta, mitä leikkejä lapset leikkivät nyt ja mitä he itse muistavat omasta lapsuudestaan.
Lue lisää